See Muhonen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Unknown",
"name": "unk"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "-nen"
},
"expansion": "+ -nen",
"name": "suf"
},
{
"args": {
"1": "mild, gentle, lenient"
},
"expansion": "“mild, gentle, lenient”",
"name": "m-g"
}
],
"etymology_text": "Unknown + -nen; primarily found in eastern Finland. Possibly from muhea (which can mean “mild, gentle, lenient” in some Karelian dialects).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Muhonen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhoset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhonen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhoset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhoset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhositta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muhoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhostani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muhosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhostesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muhosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhostemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muhosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhostenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muhosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhostensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhoseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhoseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Muhonen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Muhonen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Muho",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "Muhola"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Muhonen-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmuhonen/"
},
{
"ipa": "[ˈmuɦo̞ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-uhonen"
}
],
"word": "Muhonen"
}
{
"derived": [
{
"word": "Muhola"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Unknown",
"name": "unk"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "-nen"
},
"expansion": "+ -nen",
"name": "suf"
},
{
"args": {
"1": "mild, gentle, lenient"
},
"expansion": "“mild, gentle, lenient”",
"name": "m-g"
}
],
"etymology_text": "Unknown + -nen; primarily found in eastern Finland. Possibly from muhea (which can mean “mild, gentle, lenient” in some Karelian dialects).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Muhonen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhoset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhonen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhoset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhoset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhositta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muhoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhostani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muhosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhostesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muhosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhostemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muhosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhostenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Muhosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhostensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhoseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhoselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhoseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muhosettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muhosineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muhosinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Muhonen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Muhonen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Muho",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms suffixed with -nen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish terms with unknown etymologies",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uhonen",
"Rhymes:Finnish/uhonen/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmuhonen/"
},
{
"ipa": "[ˈmuɦo̞ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-uhonen"
}
],
"word": "Muhonen"
}
Download raw JSONL data for Muhonen meaning in All languages combined (20.2kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Muhonen",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Muhonen",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.